Jak pielęgnować ubrania Volcano? Co oznaczają piktogramy na metkach?

Z najwyższą starannością dobieramy materiały po to, aby ubrania Volcano zachowywały trwałość przez długi czas. Wierzymy, że spoczywa na nas odpowiedzialność społeczna i działamy tak, aby żyć w zgodzie z otaczającym nas światem. Ponieważ chcemy, aby nasi klienci cieszyli się tą trwałością, uniwersalnością i komfortem ubrań Volcano przez lata, przygotowaliśmy krótki tekst na temat tego, jak pielęgnować ubrania Volcano. Zapraszamy więc w podróż po świecie, który kochamy najbardziej - świecie materiałów i odpowiedzialnego kupowania! 

 

Co oznaczają metki na ubraniach? Jak pielęgnować ubrania?

 

Jak pielęgnować ubrania?

Najważniejsze jest, aby zawsze postępować według wskazówek dotyczących prania i prasowania zawartych na metce. Zastanawiasz się, co oznaczają poszczególne piktogramy na metkach ubrań? Przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągę dotyczącą tych oznaczeń, które znajdziesz na ubraniach Volcano.

 

Co oznaczają piktogramy na metkach ubrań? Sprawdź oznaczenia dotyczące przepisów prania, suszenia, prasowania.

BAWEŁNA, BAWEŁNA ORGANICZNA

Bawełna jest włóknem naturalnym, który łatwo poddać procesowi farbowania. Jest trwała, dlatego jako marka, której celem jest projektowanie i szycie odzieży w stylu slow fashion, często po nią sięgamy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bawełny. Koszulki Volcano szyjemy w 100% z bawełny konwencjonalnej lub z domieszką elastanu i poliestru, aby odzież ładnie układała się na sylwetce. W ekologicznej linii Select znalazły się również koszule i koszulki w 100% z bawełny organicznej, która uprawiana jest na plantacjach bez stosowania zbędnych środków chemicznych.

 

Sprawdź ubrania z ekologicznej linii Select dla NIEJ

Sprawdź ubrania z ekologicznej linii Select dla NIEGO

 

Bawełnę cenimy, ponieważ jest:

  • odporna na częste pranie i prasowanie
  • przewiewna
  • można ją nosić o każdej porze roku
  • uniwersalna
  • odporna na rozciąganie
  • przyjazna dla alergików

 

Jak prać ubrania z bawełny?

W pralkach automatycznych często możliwy jest wybór programu prania typu “bawełna”, który pozwala na pranie w zakresie od 30°C do 95°C. Wynika to z tego, że ubrania z bawełny, w zależności od typu, wymagają innego traktowania.

  • Klasyczną, białą bawełnę można prać w pralce w wysokiej temperaturze - nawet do 95°C.
  • Kolorowe koszulki czy sukienki z bawełny wymagają jednak delikatniejszego traktowania i pierzemy je, aby uniknąć wyblaknięcia, w niższej temperaturze (30-40°C). Wskazane jest stosowanie środków pielęgnacyjnych, które przeznaczone są do kolorowych materiałów.
  • Odzież z bawełny z domieszką np. poliestru pierzemy w niższych temperaturach, płuczemy w chłodnej wodzie i nie wirujemy zbyt długo.
  • Szczególną uwagę trzeba zwrócić na jeansy, które uszyte są z barwionej bawełny. Tutaj wybieramy niską temperaturę (do 40°C) - w wyższej spodnie mogą farbować i kurczyć się.

 

Jak suszyć i prasować ubrania z bawełny?

Po prostu rozwieszając na wieszaku. Można lekko naciągnąć materiał, aby się nie zaginał. Dopuszczalne jest suszenie na dworze, jednak lepiej nie wystawiać kolorowych ubrań na działanie pełnego słońca. Bawełniane ubrania prasujemy żelazkiem o niskiej temperaturze, a koszulki z rubberowanymi nadrukami na lewej stronie.

 

WEŁNA

Wełniane ubrania świetnie sprawdzają się zimową porą. W naturalne włókna nie wnika tak mocno brud, dlatego ubrania z wełny nie wymagają częstego prania. Czasem aby je odświeżyć, wystarczy jedynie wietrzenie czy potraktowanie parą grubego wełnianego swetra, szala, czapki.

 

Wełnę cenimy, ponieważ: 

  • jest miękka w dotyku
  • jest naturalna 
  • zapewnia odpowiednią termoregulację - zimą zapewnia ciepło, latem przyjemny chłód
  • jest materiałem oddychającym
  • bardzo dobrze oddaje wilgoć na zewnątrz 
  • jest odporna na zniszczenia i odkształcenia 

 

W jakiej temperaturze prać wełniany sweter? 

 Piorąc wełniane swetry pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Koniecznie stosować należy delikatne środki piorące - na rynku dostępne są specjalne płyny do prania wełny. Najlepszą metodą prania ręcznego wełnianych ubrań jest delikatne ich ugniatanie. Jeśli chcesz wyprać je w pralce, najlepiej wybierz specjalny program do wełnianych lub delikatnych ubrań i włóż ubranie do bawełnianej poszewki np. na poduszki, aby je dodatkowo zabezpieczyć. 

 

Jeśli nie chcesz aby wełniany sweter się skurczył, unikaj zmian temperatur. Najlepiej prać wełniane ubrania w letniej wodzie, wystrzegać się bardzo zimnej i gorącej wody. Ważne również, aby prać i płukać sweter w wodzie o tej samej temperaturze. No chyba, że celowo chcesz skurczyć sweter lub jakiś jego element. Wtedy płukanie w bardzo zimnej wodzie może pomóc. 

 

Jak suszyć wełniane swetry? 

Unikaj wirowania i wyciskania! Zamiast tego, warto wełniany sweter owinąć suchym ręcznikiem i odcisnąć go, tak aby usunąć nadmiar wilgoci. Wełniane ubrania suszymy na płasko. Nie wieszamy ich, bo po prostu się rozciągną.

 

WISKOZA, LYOCELL

Zastanawiasz się, czy wiskoza jest materiałem syntetycznym czy naturalnym? Odpowiadamy - to syntetyk otrzymywany z celulozy masy drzewnej. Dzięki temu ma właściwości takie, jak naturalny materiał. Wiskoza “oddycha” i jest miękka w dotyku. Jeszcze bardziej ekologiczną wersją jest lyocell, który poddany kompostowaniu rozkłada się już w ciągu 6 tygodni. W przeciwieństwie do wiskozy, to materiał, który się nie gniecie praktycznie w ogóle. 

 

Wiskozę cenimy, ponieważ: 

  • jest bardzo chłonna
  • ma przewiewną, oddychającą strukturę
  • jest przyjemna dla skóry, miękka

 

Jak prać ubrania z wiskozy?

Materiał ten jest podatny na kurczenie w praniu, dlatego najlepiej prać go ręcznie w niskiej temperaturze. Ponieważ wiskoza jest podatna na rozciąganie, lepiej nie “wykręcać” ubrań z niej uszytych podczas prania, a także nie wirować zbyt intensywnie.

 

Jak suszyć i prasować ubrania z wiskozy?

Czy wiskoza się rozciąga? Tak. Koszulki z wiskozy można suszyć rozwieszone na lince suszarki, jednak większe ubrania - np. sukienki - “na płasko”, właśnie ze względu na podatność na rozciąganie. Materiał ten dość mocno się gniecie. Tym, którzy nie lubią prasowania polecamy więc stosowanie parownicy. Przed włożeniem ubrań z wiskozy do szafy upewnij się, czy na pewno wyschły! Lepiej ułożyć je w szafie “na płasko”, niż wieszać na wieszaku, ponieważ mogą się odkształcić.

 

INNE MATERIAŁY SYNTETYCZNE

Poliester czy nylon (inaczej poliamid) to materiały syntetyczne, powstające ze składników, które nie występują w przyrodzie. W Volcano wykorzystujemy je szczególnie do szycia zewnętrznych warstw kurtek czy płaszczy. Poliester czy nylon łatwo utrzymać w czystości, a do tego materiały te mają ciekawą, matową strukturę.  

 

Za co cenimy materiały syntetyczne?

  • są wytrzymałe 

  • nie rozciągają się

  • nie gniotą się

  • szybko schną

 

Jak prać materiały syntetyczne?

Wiele pralek ma specjalny tryb prania materiałów syntetycznych. Poliester, nylon czy akryl można prać, w zależności od stopnia zabrudzenia, w temperaturze 40°C lub 60°C. Ważne jest, aby ubrań z materiałów syntetycznych nie poddawać zbyt intensywnemu wirowaniu, bo może prowadzić to do powstawania zagnieceń. 

 

Jak suszyć i prasować materiały syntetyczne? 

Materiały syntetyczne bardzo szybko schną. Nylon jednak jest bardzo podatny na działanie słońca, dlatego nie zaleca się suszenia kurtek czy płaszczy w ten sposób. Ważne jest, aby z rozwagą prasować ubrania z poliestru czy nylonu. Są bardzo łatwopalne, dlatego zbyt rozgrzane żelazko może być dla nich zgubne! 

 

BAMBUSOWE WYPEŁNIENIE

Wypełnienie bambusowe jest alternatywą dla naturalnych piór gęsich czy kaczych. Włókno to otrzymywane jest z celulozy pochodzącej z drzewa bambusowego. Ponieważ roślina ta nie wymaga specjalnej gleby czy nawożenia i bardzo szybko rośnie, tego typu wypełnienie kurtek należy do rozwiązań ekologicznych

 

Za co cenimy bambusowe wypełnienie?

  • ma właściwości bakteriobójcze

  • powstaje w sposób zrównoważony, bezpieczny dla środowiska

  • ma właściwości termoregulacyjne

 

Jak prać kurtki z bambusowym wypełnieniem? 

Zapnij wszystkie suwaki i kieszenie, wywiń kurtkę na lewą stronę. Namocz i ugniataj ją ręcznie w letniej wodzie, aby zminimalizować ryzyko zbicia się puchu podczas prania w pralce. Dopiero, gdy wykonasz ten krok, możesz włożyć kurtkę do bębna pralki. Do prania kurtek z wypełnieniem bambusowym zastosuj specjalne detergenty do prania puchu. Aby zapobiec zbijaniu się włókien, wrzuć do bębna kilka piłeczek tenisowych, które wprawione w ruch będą rozbijać wypełnienie. Jeśli pralka nie ma programu do prania puchu, wybierz taki do delikatnych tkanin np. wełny czy jedwabiu. Kurtki z wypełnieniem bambusowym nie powinny być prane w temperaturze większej niż 40°C. Trzeba również zadbać o to, aby wirowanie nie były zbyt intensywne.  

 

Jak suszyć kurtki z bambusowym wypełnieniem?

Kurtkę czy płaszcz z bambusowym wypełnieniem można suszyć w suszarce bębnowej (o ile na metce nie zaznaczono inaczej), wybierając program dla tkanin delikatnych. Jak wysuszyć puchową kurtkę w tradycyjny sposób? Połóż ją “na płasko” na suszarce i co kilka godzin ręcznie rozbijaj i strzepuj puch, aby po wysuszeniu miała pożądany kształt. Kurtek i płaszczy z wypełnieniem puchowym nie powinno się suszyć w pobliżu kaloryfera czy innego źródła ciepła. 

 

UBRANIA Z MEMBRANĄ 

Materiały z membraną należą do tych “oddychających” i odprowadzających wilgoć na zewnątrz, dlatego stosuje się je do szycia kurtek technicznych i odzieży sportowej

 

Dlaczego cenimy odzież z membraną?

  • jest oddychająca

  • jest wodoszczelna i wiatroszczelna

  • odprowadza wilgoć na zewnątrz

  • cechuje się wysoką trwałością

 

Jak prać ubrania z membraną?

Funkcjonalne włókna, które wchodzą w skład materiału powinny być poddane specjalnej pielęgnacji. Jak prać ubrania z membraną, aby nadal zachowywały swoje właściwości? Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które należy stosować - zarówno w przypadku prania ręcznego, jak i w pralce. Ważne, aby nie używać klasycznych proszków czy płynów do płukania. Przed praniem ubrań z membraną należy więc dokładnie wyczyścić podajnik z pozostałości zwykłych detergentów. Kurtki czy odzież sportową z membraną pierze się w niskiej temperaturze (do 40°C), trzeba ją dobrze wypłukać i lekko odwirować. 

 

Jak suszyć ubrania z membraną? 

Najwygodniej jest powiesić kurtkę na wieszaku i zaczepić na lince suszarki - wtedy zajmuje mniej miejsca. Jednak z powodzeniem można suszyć takie ubrania “na płasko”. Nie wolno suszyć takiej kurtki blisko grzejnika lub innego źródła ciepła, ponieważ może mieć to wpływ na zniszczenie membrany. Po wypraniu kurtek i odzieży z membraną warto je również zaimpregnować. Stosuje się do tego np. specjalne spray`e, który nanosi się na materiał na sucho lub na mokro.