T-shirty, które coś znaczą - poznaj nową linię koszulek z ekologicznymi motywami

Zawsze staramy się, by grafiki na koszulkach intrygowały, inspirowały, pozwalały wyrazić siebie... Ale temat koszulek z nadrukiem w stylu eko jest dla nas szczególnie ważny. Wiemy, że naszym obowiązkiem jest dbanie o planetę. Wiemy, że jej zasoby są skończone. Wiemy też, że branża modowa negatywnie wpływa na środowisko, dlatego sukcesywnie wprowadzamy zmiany, by marka Volcano wpisywała się w ideę mody zrównoważonej. By skłonić do refleksji nad problematyką ekologiczną, zaprojektowaliśmy nową linię koszulek z bawełny organicznej. Postanowiliśmy również, że część dochodu z T-shirtów EKO przeznaczymy na zalesianie! Zobacz, jaką tematykę poruszają poszczególne koszulki z linii EKO i dowiedz się, na czym polega akcja posadź z nami "Las na zawsze".

T-shirty 100% bawełna organiczna

Wszystkie koszulki EKO wykonane są z ekologicznego materiału - to w 100% bawełna organiczna. Czy wiesz, że bawełna, bawełnie nierówna? W porównaniu z tradycyjną, uprawa biobawełny pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia wody, a także zminimalizowanie ilości szkodliwych odpadów. Bawełna ekologiczna to materiał z półki premium. Ten rodzaj rośnie na specjalnie przygotowanych plantacjach, a cały proces produkcyjny podlega ścisłym rygorom. By na glebie można było zasiać roślinę, która zyska miano organicznej, nie można na niej przez kilka lat uprawiać w sposób tradycyjny - tzn. stosować środków ochrony roślin czy innych chemicznych substancji. Na plantacjach bawełny organicznej stosuje się tylko naturalne substancje - np. preparaty na bazie kwasku cytrynowego, chili czy czosnku.

Ściśle określone zasady, które obowiązują na plantacjach sprawiają, że bawełna organiczna wyróżnia się wysoką jakością, włókna są mocniejsze niż klasycznej bawełny, a także nie podrażniają skóry, przez co idealnie sprawdzają się dla alergików. Koszulki z tego materiału są miękkie, co wpływa na komfort noszenia. T-shirty 100% bawełna organiczna to po prostu ubranie w jakości na dłużej!

Więcej o bawełnie organicznej i jej zaletach możesz przeczytać tu: Dlaczego warto kupować ubrania z bawełny organicznej?

Zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej, czyli kilka słów o T-shircie T-BEE

Czy wiesz, że niemal 80% roślin - i tych uprawnych, jak i rosnących dziko - jest zapylanych przez pszczoły miodne? Ich praca jest tak istotna, że zajęły one trzecie miejsce w rankingu najważniejszych zwierząt hodowlanych! Niestety, zmiany klimatyczne, wpływające na przedwczesne kwitnienie czy coraz częściej występujące wahania temperatur zmuszają pszczoły do dość dużego wydatku energetycznego. Także uprawy monokulturowe, tak opłacalne dla rolników, nie sprzyjają zapylaczom, które by dobrze funkcjonować powinny mieć zróżnicowany pokarm. Również stosowanie pestycydów jest dla nich bardzo groźne. Pszczoły są przemęczone, podatne na choroby, co w konsekwencji prowadzi do masowego wymierania całych rodzin...

Damska koszulka z bawełny organicznej, z motywem pszczoły T-BEE zwraca uwagę na problem wymierania zapylaczy. Chcesz ją kupić? Zapraszamy do kategorii NOWOŚCI - KOSZULKI EKO sklepu internetowego marki Volcano.

Co możesz zrobić, aby pomóc pszczołom?

Jeśli z zamiłowania jesteś ogrodnikiem i w swoim ogródku uprawiasz warzywa czy kwiaty, staraj się unikać pestycydów i agresywnych środków ochrony roślin. Poszukuj naturalnych substancji i nawozów - stosuj biohumus, kompost, preparaty z mniszka lekarskiego, czosnku, cebuli.

Załóż w ogródku czy na balkonie specjalny kącik z roślinami miododajnymi - należą do nich m.in.: krokusy, pierwiosnek lekarski, szafirki, sasanki, agrest, czereśnie, grusze, jabłonie, śliwy, wiśnie, truskawka, malina, porzeczka, lubczyk, dziurawiec, kolendra, melisa, szałwia, mięta, bazylia, lipa itd. Jeśli możesz, zorganizuj w swoim ogrodzie kwietną łąkę, namów do tego znajomych, pracodawcę. Na rynku są specjalne mieszanki do tego przeznaczone. Co ważne - taka kwietna łąka jest odporna na suszę, dzięki czemu nie trzeba jej podlewać, co dodatkowo pomaga w oszczędzaniu zasobów wody.

Zorganizuj w ogrodzie lub na balkonie domek dla murarki ogrodowej i innych zapylaczy. Możesz kupić je w sklepie ogrodniczym lub zrobić samodzielnie! Pamiętaj tylko, by wykonać go z odpowiednich materiałów - wykorzystaj pędy bambusa bądź malin, kawałki słomy, szyszki, drewniane kłody z wywierconymi otworami o głębokości ok. 15 cm i zróżnicowanej średnicy od 5 do 8 mm. W zależności od materiału, a właściwie średnicy otworu, Twój domek zapełni się różnymi gatunkami pożytecznych zapylaczy.

Przygotuj w ogrodzie lub na balkonie wilgotne miejsce - możesz postawić na kompozycję z mchem, który będziesz sukcesywnie zraszać. W takim miejscu zapylacze będą mogły nie tylko odpocząć, ale i napić się wody! To bardzo ważne w okresach suchych!

Historia żubrów w Polsce, czyli przesłanie koszulki T-WISENT

W stadach wolnościowych żyje ponad 2 000 żubrów. Nie mają jednak łatwo. Nie sprzyja im degradacja środowiska i lasów, wycinka drzew, brak pokarmu i wody, a także rosnąca konkurencja gatunków roślinożernych... Jednak historia żubrów w Polsce to motywacja do prowadzenia działań ekologicznych. Otóż w 1919 r. z polskich ziem zniknął ostatni osobnik żubra. Jednak międzynarodowe działania aktywistów i przyrodników sprawiły, że udało się sprowadzić żubry do Puszczy Białowieskiej. Tutaj, w specjalnym zwierzyńcu żubry rozmnażały się, a w 1952 r. zostały wypuszczone do środowiska naturalnego. Udało się! Ta historia jest iskierką nadziei, ale i przestrogą dla nas wszystkich, by dbać o to, co zagrożone...

Stworzenie męskiej koszulki z nadrukiem żubra T-WISENT to nasz symboliczny głos w słusznej sprawie, jaką są działania na rzecz ochrony tego gatunku. Koszulki mają klasyczny krój i długość rękawa, a wysoka jakość wykonania sprawia, że posłużą przez wiele sezonów.

Co możesz zrobić, by chronić żubry?

Ochrona tego zagrożonego gatunku polega głównie na precyzyjnym zarządzaniu stadami żubrów, by ograniczyć sytuacje konfliktowe na linii żubr - człowiek. Przyrodnicy dokładają wszelkich starań, by pozyskiwać nowe środowiska i tworzyć nowe populacje. W ten sposób można nie tylko zwiększyć populację żubrów, ale wpłynąć na ich zróżnicowanie genetyczne.

Jeśli chcesz pomóc, możesz działać więc w różny sposób. Wpłata na konto organizacji, zajmujących się działaniami na rzecz żubrów to jedno. Innym działaniem jest szerzenie informacji o tym gatunku - w szkole, wśród znajomych. Jeśli jesteś na terenie, na którym możesz spotkać żubra, zachowaj szczególną ostrożność. A gdy na drodze spotkasz ranne zwierzę, zgłoś to niezwłocznie do miejscowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Zanieczyszczenie mórz i oceanów, czyli symbolika T-shirta T-BOTTLE

Czy wiesz, że w ciągu roku do mórz i oceanów trafia 10 mln ton śmieci? By uzmysłowić sobie skalę tych odpadów, przeliczmy, ile ważą wszystkie płetwale błękitne, żyjące obecnie na świecie - uważane są one za największe zwierzęta świata... Szacuje się, że jest ich do 25 000,  a największe osobniki ważą nawet 200 ton. Nietrudno więc policzyć, że roczna porcja śmieci trafiających do mórz i oceanów waży ponad 2 razy tyle, co wszystkie płetwale łącznie...

Wśród tych śmieci najwięcej jest odpadów z tworzyw sztucznych - plastikowych butelek czy toreb jednorazowych przywianych z lądu, odpadów pochodzących ze statków i łodzi, a także śmieci niesionych przez nurt rzek. Takie plastikowe przedmioty nie znikają - są rozkładane przez prądy morskie, fale czy słońce na coraz drobniejsze kawałki. Wszystko to sprawia, że w morzach i oceanach pływa niezliczona ilość tworzyw sztucznych o wielkości kilku mikronów - to jedna milionowa część metra. Szacuje się, że 70% ląduje na dnie morza, 15% takich odpadów dryfuje po powierzchni mórz czy oceanów, a 15% krąży w kolumnie wody. Czy wiesz, że takie drobne elementy plastiku mogą tworzyć ogromne wiry? Chociaż nieustannie zmieniają one wielkość i kształt, największy zbadany wir zlokalizowano w wodach północnego Pacyfiku. Składał się z... 3,5 mln ton śmieci, a obszar, który zajmował był... dwa razy większy od powierzchnia USA... Rozkładające się tworzywa sztuczne zagrażają całemu ekosystemowi. Część z nich zjadają ryby i ptaki morskie, co często powoduje ich śmierć. Niektóre natomiast trafiają na nasze talerze - plastik w postaci mikrocząstek trafia ostatecznie do naszego przewodu pokarmowego...

Męska koszulka z bawełny organicznej, z krótkim rękawem T-BAG i męski T-shirt T-BOTTLE mają zwrócić uwagę na problem zaśmiecania nie tylko mórz i oceanów, ale i całej planety. W śmieciach pozostawionych w lasach giną zazwyczaj gryzonie, małe owady, jaszczurki... Taki T-shirt nie oczyści planety, ale może skłonić kogoś do podejmowania działań na rzecz planety!

Co możesz zrobić, by zapobiec zaśmiecaniu środowiska?

Przede wszystkim, wracając z plaży czy spaceru w lesie, zawsze sprawdź, czy zabrałeś ze sobą śmieci. Czasem przez przypadek możesz zostawić plastikową butelkę po wodzie. Gdyby każdy dbał o to, by odpady trafiały do odpowiedniego pojemnika, nasze lasy byłyby wolne od śmieci.

Lubisz biegać brzegiem morza? W takim razie rozważ "plogging". To taki jogging połączony z akcją zbierania śmieci. Zapoczątkowany został przez Szwedów, stąd nazwa pochodząca od słowa "plocka", co przetłumaczyć można jako "podnosić" i angielskiego słowa "jogging". W skrócie chodzi o to, że podczas biegania zbierasz śmieci, a po powrocie wrzucasz je do odpowiedniego pojemnika na odpady. Plogging to nie tylko forma działania ekologicznego, ale świetny sposób na trening interwałowy. Co jakiś czas musisz przerwać bieg, by schylić się po śmieci, w tym czasie Twój puls spowalnia, by następnie znów stopniowo się zwiększyć podczas biegu. Zbierać śmieci można oczywiście nie tylko podczas joggingu. Jeśli wybierasz się na spacer po plaży lub lesie również możesz ze sobą zabrać worek na śmieci i oczyszczać otoczenie!

To naprawdę duża satysfakcja, kiedy możesz zrobić coś dobrego dla planety. Spróbuj! :) Fotka zrobiona podczas sesji kolekcji wiosna/lato 2020.

Mamy tylko jedną planetę...

...dbajmy o nią! Damska koszulka z krótkim rękawem T-FUTURE oraz T-shirt męski z motywem eko T-WORLD powstały właśnie po to, by nam o tym przypominać. Kolor biały i zielony nawiązują do natury. Na T-shirtach zastosowano nadruki z motywem planety oraz hasła, nawiązujące do naszej misji dbania o to, co dała nam natura. Pamiętajmy, że małe kroki, to duże zmiany!

Co możesz zrobić, by zadbać o środowisko?

Nie musisz od razu zmieniać o 180 stopni swoich przyzwyczajeń. Zacznij od drobnych czynności, a zobaczysz, że będziesz chciał wprowadzać do swojego życia więcej eko działań!

  • Kupuj tylko to, co potrzebujesz. Zastanów się dwa razy, zanim coś kupisz. Może nie potrzebujesz jeszcze nowej ładowarki do telefonu? Spróbuj ją naprawić.
  • Inwestuj w produkty dobrej jakości. Wybierając ubrania, postaw na modę uniwersalną, taką która nie przeminie wraz z sezonem.
  • Segreguj śmieci. Aby ułatwić sobie to zdanie przygotuj ściągę, którą przyczepisz na drzwiach szafki lub lodówki.
  • Gaś światło, jeśli wychodzisz z pomieszczenia. Wyjmuj ładowarkę z gniazdka od razu, gdy naładujesz baterię. Wyłączaj przycisk czuwania na monitorze komputera, telewizora i innych urządzeniach. Czy wiesz, że w skali całego kraju tzw. przyciski stand-by generują rocznie 1 mln ton CO2?
  • Ogranicz spożywanie mięsa. Ogranicz! Nie musisz całkowicie z niego zrezygnować, jeśli nie wyobrażasz sobie bez niego życia lub Twoja dieta tego wymaga.

Kup koszulkę EKO, posadź 1 m2 lasu!

W Volcano, jeśli tylko możemy, wspieramy działania na rzecz planety. Właśnie dlatego z pełnym zaangażowaniem włączyliśmy się w akcję sadzenia lasów! Właśnie w ramach współpracy z fundacją "Las na zawsze" powstała linia T-shirtów EKO. Część dochodu ze sprzedaży tych koszulek z krótkim rękawem przeznaczymy na zalesianie. A konkretniej - posadzimy las w pięknej wsi Męcikał na Kaszubach. Miejscowość położona jest na terenie Borów Tucholskich, które jak pamiętamy, zostały mocno zniszczone przez nawałnicę w 2017 roku.

 

Cieszymy się, że możemy wspólnie z Tobą być częścią tak pięknej inicjatywy! :) Kupując koszulkę z linii EKO, wspierasz działania proekologiczne. Możesz wybrać spośród kilku wzorów damskich i męskich - koszulki mają z reguły neutralny kolor biały, uniwersalny kolor czarny lub nawiązujący do odcieni natury, kolor zielony.

Chcesz wiedzieć więcej na temat akcji? Zapraszamy na podstronę Posadź z nami "Las na zawsze"!

O tym, jak ważne jest sadzenie drzew przypomina damska koszulka z organicznej bawełny T-HENDY. Lasy to prawdziwa "fabryka tlenu". Liście drzew przekształcają CO2 do związków organicznych, a produktem ubocznym tego procesu jest tlen. Czy wiesz, że ok. 60-letnia sosna jest w stanie wyprodukować w ciągu jednej doby tyle tlenu, by wystarczyło do życia trzech osób, a 1 ha lasu pochłania tyle węgla, ile w ciągu godziny wydala 200 osób? Ponadto, lasy ochładzają powietrze, wpływając pozytywnie na klimat. Działają również jak filtr, oczyszczając powietrze ze szkodliwych pyłów. Czy wiesz, że w powietrzu leśnym jest ok. 70 razy mniej zarazków niż w tym miejskim? I wreszcie... lasy są domem dla wielu zwierząt!

 

Przedstawione wyżej problemy to oczywiście tylko niektóre zagadnienia z dziedziny ekologii. Nasza planeta zmaga się z wieloma zagrożeniami, stąd nasza potrzeba wywoływania dyskusji na ten temat! Koszulki z linii EKO to tylko symboliczny gest. Doskonale wiemy, że tylko wspólne działania coś znaczą!

 

PRZEJDŹ DO KATEGORII KOSZULKI EKO BY ZNALEŹĆ MODEL DLA SIEBIE!