Naturalne materiały na ubrania

Jako marka odzieżowa działamy świadomie. Wiemy, że ekologiczne starania musimy zacząć od siebie, ponieważ korzystamy ze skończonych zasobów natury oraz jej dóbr. Chcemy, aby przyszłe pokolenia również mogły z nich korzystać, dlatego szyjemy odpowiedzialnie. Starannie dobieramy materiały tak, aby do naszej ekologicznej linii Select trafiły te przyjazne nie tylko dla skóry, ale i natury. Stawiamy na trwałość, a nasze ubrania Select wpisują się w trend slow fashion. Jakie naturalne materiały na ubrania wybieramy? Jak produkowane są tkaniny ekologiczne? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Bawełna ekologiczna - co to za materiał?

Zacznijmy od początku. Jak uprawia się bawełnę organiczną? Przede wszystkim proces ten przebiega w zgodzie z naturalnymi procesami i w kontrolowanych warunkach. Na plantacjach bawełny organicznej rezygnuje się ze stosowania pestycydów, sztucznych nawozów, stymulatorów wzrostu czy innych środków chemicznych. Zamiast tego, do ochrony przed szkodnikami, używa się naturalnych substancji, takich jak czosnek, chilli, kwasek cytrynowy czy obornik. Co ważne, bawełna organiczna uprawiana jest na odpowiednio przygotowanej glebie. Aby pozbyć się z ziemi uprawnej wszystkich środków chemicznych, stosowanych podczas tradycyjnych upraw, oczyszcza się ją przez 3 lata.   Udział maszyn w produkcji ograniczany jest do minimum - jeśli już pojawią się chwasty, wyrywa się je tradycyjnie. Również zbiór bawełny odbywa się ręcznie. Na ten krok z kolei zdecydowano się z tego względu, że podczas zbioru za pomocą maszyn trudno jest oddzielić czystą bawełnę od nasion czy oleju i konieczne jest stosowanie silnych środków chemicznych, aby ją oczyścić. Bawełna organiczna jest nie tylko przewiewna i przyjemna w dotyku. Ponieważ do jej produkcji nie stosuje się szkodliwych substancji chemicznych, jest o wiele bardziej trwała i niepodatna na rozciąganie, a także przyjazna dla alergików i osób z wrażliwą skórą. Więcej na temat tego materiału pisaliśmy tu: Dlaczego warto kupować ubrania z bawełny organicznej?  

 

Dlaczego Lyocell jest dobry dla środowiska?

Chociaż to forma sztucznego jedwabiu, otrzymywana z celulozy drzewnej, ma właściwości takie, jak materiał naturalny. Podczas produkcji lyocellu nie stosuje się szkodliwych substancji. W tym przypadku używa się nietoksycznego rozpuszczalnika NMMO (n-tlenek n-metylomorfoliny). Lyocell powstaje z drzewa eukaliptusowego, który jest łatwy w uprawie i nie wymaga zużywania dużej ilości wody czy pestycydów, co sprawia, że jego produkcja jest ze wszech miar ekologiczna. To nie wszystko! Wybierając ubrania z lyocellu, możesz cieszyć się nimi przez długi czas ze względu na dużą trwałość włókien - zarówno na mokro, jak i na sucho. Jeśli jednak przyjdzie czas, aby pożegnać się z ulubioną sukienką, nie musisz obawiać się o zaśmiecanie środowiska. Lyocell jest materiałem biodegradowalnym. Poddany kompostowaniu rozkłada się już w ciągu 6 tygodni!

Wiemy już, że ubrania z lyocellu są przyjazne środowisku. Jednak lyocell ma również szereg innych właściwości, docenianych każdego dnia przez właścicieli ubrań z tego materiału. Jest przewiewny, dzięki czemu idealnie sprawdza się jako baza do ubrań na lato. Jednak włókna tej tkaniny świetnie regulują temperaturę, więc sukienkę z lyocellu można z powodzeniem ubrać również jesienią czy wiosną. Ponieważ ma wysoką chłonność, jednak przy tym bardzo szybko oddaje wilgoć na zewnątrz, tkanina jest wolna od roztoczy czy bakterii. Lycoell możemy więc uznać za materiał wręcz idealny dla alergików. Oprócz tego ma miękką w dotyku strukturę, dzięki czemu przyjemnie otula ciało. A na koniec niespodzianka dla tych, którzy nie lubią prasować - lyocell jest materiałem, który się nie gniecie!

 

Bambusowe wypełnienie kurtek - dlaczego jest ekologiczne?

W zimowej kolekcji linii Select od Volcano niektóre kurtki z bambusowym wypełnieniem. To alternatywa dla wypełnienia z kaczych czy gęsich piór, zapewniająca doskonałe właściwości termiczne. Włókno bambusowe powstaje z celulozy drzewnej, a dokładnie z drzewa bambusowego. Bambus nie tylko rośnie w tempie bardzo szybkim (1 m w ciągu doby, co pozwala na dostarczanie nawet 6 razy więcej celulozy niż sosna!), ale i ma naturalne właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu podczas uprawy nie trzeba stosować chemicznych oprysków. Produkcja bambusa przebiega więc w sposób bardzo zrównoważony.    Włókna bambusowe stosujemy w Volcano jako wypełnienie szczególnie kurtek zimowych ze względu na ich właściwości termoregulacyjne. Bambusowy puch jest bardzo chłonny. Oznacza to, że gdy na zewnątrz jest mokro, wypełnienie kurtki pochłania wilgoć, tworząc barierę między ciałem a światem zewnętrznym i dając wrażenie przyjemnego ciepła. Gdy temperatura powietrza jest natomiast nieco wyższa, bambusowy puch odprowadza wilgoć od ciała, dając poczucie lekkiego chłodu. Do zalet kurtek z wypełnieniem bambusowym należy również to, że szybko schną, a także - złożone w rulon - zajmują mało miejsca.

 

Recyklowany poliester, czyli wypełnienie kurtek z rPET 

W naszej ekologicznej linii znalazły się również ubrania z materiałów syntetycznych, a dokładnie recyklowanego poliestru (tzw. rPET).Powstaje on w procesie mielenia, a następnie przetapiania plastikowych butelek. Tak uzyskany surowiec - PET - jest następnie przetwarzany na włókna. Materiał zwany rPET wykorzystujemy w Volcano do szycia m.in. bluz, polarów, a także jako wypełnienie kurtek i płaszczy zimowych. 

Decydując się na przetwarzanie już istniejących butelek PET, przyczyniamy się nie tylko do redukcji odpadów, ale i zmniejszenia emisji CO2. W porównaniu z produkcją tradycyjnego poliestru obniżamy ją nawet o 75%. 

Ubrania poliestrowe dobrze odprowadzają wilgoć, a także szybko schną, co jest ważne szczególnie w przypadku ubrań, które nosi się jesienią i zimą lub podczas treningów. Poliester jest odporny na działanie promieni UV, pleśni i bakterii. Poza tym jest materiałem bardzo trwałym, więc takimi bluzami czy kurtkami można cieszyć się przez długi czas. Co ciekawe, taki poliester może być przetwarzany kolejny i kolejny raz - w sumie nawet ośmiokrotnie! 

 

Recyklowane detale

Detale i dbałość o szczególy to cechy wyróżniające nasze projekty. To dodatki nadają charakteru naszym ubraniom. W linii Select przywiązujemy do nich jeszcze większą niż dotychczas wagę, wykorzystując recyklowane materiały. Staramy się, aby metalowe nity, emblematy i metki pochodziły z recyklingu. W trosce o środowisko, zdecydowaliśmy się również na redukcję plastiku i papieru. Udało się nam zmniejszyć ilość tworzyw sztucznych na emblematach - jest ich o 850 kg mniej niż kiedyś. Jeśli chodzi o papier na metkach, to jest go o 4 tony mniej. Udało nam się w ten sposób uratować aż 68 drzew!  

 

 

 

 

 

 

Sprawdź linię Select dla Niej

Sprawdź linię Select dla Niego