Kurtki zimowe z puchem syntetycznym - dlaczego warto?

Za każdym razem, gdy stajesz przed wyborem kurtki na zimę, zastanawiasz się, z jakich materiałów powinna być uszyta? Czy kurtki z wypełnieniem syntetycznym to dobry wybór? Czym różni się puch sztuczny od puchu naturalnego? Dobrze trafiłeś - zaraz poznasz odpowiedzi na te pytania.

Kilka słów o izolacji termicznej w kurtkach puchowych

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że kurtka zimowa zapewnia ciepło? Zacznijmy od tego, jak sprawa wygląda w przypadku kurtek z ociepleniem z puchu naturalnego. Dlaczego zaczęto wykorzystywać akurat ten materiał do produkcji kurtek i płaszczy? Chodzi o naturalne właściwości puchu oraz pierza. Ptaki wykształciły sobie doskonałą ochronę przed utratą ciepła. Pod warstwą piór tzw. pokrywowych, znajdują się pióra puchowe. To te elementy wykorzystuje się przy szyciu kurtek z puchem pochodzenia zwierzęcego. Zazwyczaj jest to puch gęsi, puch kaczy jest nieco mniej wydajny.

W wypełnieniu kurtek zimowych znajduje się zarówno puch, jak i pierze - ten drugi składnik powinien znajdować się w mniejszości, aby kurtka miała dobre właściwości izolacyjne. No właśnie - wszystko kręci się wokół izolacji. Sam puch bowiem nie grzeje, a zatrzymuje ogrzane powietrze blisko ciała. Puch o wysokiej sprężystości tworzy specjalne komory. Ale, to wypełniające wolną w nich przestrzeń powietrze sprawia, że jest nam ciepło.

Tak samo kwestia przedstawia się w kurtkach z ociepliną syntetyczną. Dzięki zaawansowanej technologii możliwe było stworzenie włókien poliestrowych, imitujących naturalny puch gęsi czy kaczy. Chociaż nie są one tak bardzo sprężyste jak puch, radzą sobie całkiem dobrze z tworzeniem komór powietrznych, zapewniających dobrą izolację termiczną.

Puch naturalny a puch syntetyczny - różnice

Sprawdźmy teraz, czym różnią się kurtki puchowe - z ociepleniem naturalnym i sztucznym. Ten temat można opisać w kilku punktach:

  • odczuwanie ciepła

W przypadku puchu naturalnego, ciepło odczuwać będziemy od razu po założeniu kurtki z takim ociepleniem. Płaszcze, w których jest sztuczny puch, najpierw "ogrzewają" się od naszego ciała.

  • sprężystość

Puch kaczy czy gęsi ma większą niż ten syntetyczny sprężystość. Oznacza to, że kurtka z naturalnego puchu będzie zajmowała nieco mniej miejsca niż jej odpowiednik, zawierający sztuczny puch. Jednak nieustannie trwają prace nad wytworzeniem włókna syntetycznego, idealnie imitującego ptasi puch i pierze. Naukowcy głowią się również nad kwestią sprężystości puchu syntetycznego, by kurtki zajmowały mniej miejsca np. w plecaku podczas wycieczki w górach.

  • waga

Analogicznie do kwestii sprężystości puchu naturalnego i sztucznego wygląda kwestia wagi. Kurtka czy śpiwór z wypełnieniem poliestrowym będą ważyły nieco więcej niż te z puchem naturalnym.

  • cena

Pozyskanie puchu ptasiego jest o wiele bardziej kosztowne niż produkcja włókien poliestrowych. Dlatego cena kurtki puchowej syntetycznej będzie niższa niż w przypadku kurtki z puchem naturalnym.

  • absorbcja wilgoci

Jedną z głównych zalet puchu syntetycznego jest jego niska higroskopijność. Poliester nie chłonie tak mocno wody, jak naturalny puch. Poza tym szybko schnie, co jest ważne podczas np. górskiej wędrówki czy spaceru po lesie w deszczowy dzień. Kurtka z wypełnieniem sztucznym, nawet gdy zmoknie, będzie nas grzać. Jeśli chodzi o kurtkę czy płaszcz z puchem naturalnym, nie będzie ona zapewniać takich dobrych warunków cieplnych, gdy materiał ociepliny zmoknie.

  • podatność na działanie pleśni

Kolejną zaletą kurtek, w których znajduje się puch syntetyczny, jest niska podatność na rozwój pleśni czy grzybów. Taki rodzaj odzieży na zimę jest również odpowiedni dla alergików, w przeciwieństwie do kurtek z puchu naturalnego, które bardzo często uczula.

  • wygoda konserwacji

Kurtki puchowe sztuczne dużo łatwiej jest utrzymać w czystości niż kurtki puchowe naturalne. Trzeba zwrócić uwagę, że nie dość, że do prania tych ostatnich trzeba wykorzystywać specjalne preparaty, to jeszcze suszenie jest bardzo czasochłonne.

  • oddychalność

Wbrew pozorom, to kurtki z wypełnieniem sztucznym charakteryzują się lepszą oddychalnością niż kurtki z ociepliną naturalną. Dlatego taki rodzaj okrycia sprawdzi się bardziej podczas aktywności - szczególnie tej o dużym stopniu intensywności. Takie ocieplenie będzie dobrze odprowadzać wilgoć od ciała, co wiąże się z bardzo dużym komfortem noszenia.

Reasumując, stosunek jakości do ceny w przypadku kurtek ze sztucznym ociepleniem wypada bardzo korzystnie!

Kurtki zimowe Volcano - dlaczego warto?

W Volcano przejmujemy się tym, jakie skutki na planecie wywołują działania branży modowej. Nie jest nam obca również troska o zwierzęta. Wiedząc o tym, że produkcja kurtek z puchem naturalnym jest związana z hodowlą przemysłową drobiu na mięso, zdecydowaliśmy się postawić na kurtki ze sztuczną ociepliną. Jednak i tutaj nie spoczywamy na laurach. Wybieramy ekologiczne rozwiązania. Szyjemy głównie kurtki puchowe, których wnętrze stanowią włókna poliestrowe, ale coraz częściej jest to materiał pochodzący z recyklingu. Kurtki i płaszcze z recyklowanym poliestrem zebrane są w linię Select, którą z kolekcji na kolekcję staramy się poszerzać.

Recyklowany poliester stał się ociepleniem m.in. kurtki męskiej J-AVIL z kolekcji jesień/zima 2020/2021. Tutaj widzicie ten model w modnym odcieniu - rdzawym, ale nasi projektanci przygotowali również inne wersje kolorystyczne.

W Volcano specjalizujemy się także w szyciu kurtek z wypełnieniem bambusowym. Więcej o tym rodzaju ocieplenia możecie przeczytać tu: Kurtki puchowe z wypełnieniem bambusowym - czym się wyróżniają? Tymczasem spójrzcie na piękny w swoim minimalistycznym projekcie płaszcz ocieplony włóknem bambusowym - J-MINT.

Druga kwestia, dla której decydujemy się na produkcję kurtek i płaszczy z puchem syntetycznym, jest ich uniwersalność. Jak pisaliśmy wyżej - syntetyk, nawet gdy zmoknie, będzie zapewniał dobrą izolację od niskich temperatur. Poza tym, włókna poliestrowe o wiele szybciej schną niż ich naturalne odpowiedniki. W okresie jesienno-zimowym czy podczas aktywności o różnym stopniu intensywności i w różnych warunkach sprawdzą się więc lepiej kurtki zimowe ze sztucznym wypełnieniem. Wygoda naszych klientów jest dla nas ogromnie ważna i robimy wszystko, by kolekcje Volcano wpisywały się w hasło All conditions comfort!

Po trzecie, dokładamy wszelkich starań, by nasze ubrania były przyjazne nie tylko planecie, ale i skórze człowieka. Puch pochodzenia zwierzęcego bardzo często uczula, coraz więcej ludzi musi zrezygnować z kurtek z takim ociepleniem na rzecz syntetycznego. Wysokiej jakości materiały, z których uszyliśmy kurtki Volcano, są odpowiednie dla alergików.

Wybieramy kurtę zimową - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wiemy już, dlaczego warto stawiać na ocieplinę z włókien syntetycznych. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru kurtki lub płaszcza z kolekcji zimowej?

  • kaptur

Kurtki z kapturem doceniają najbardziej Ci, którzy nie lubią nosić czapek. To dodatkowe okrycie - nie tylko głowy. Kaptur, spoczywający przez większość czasu na ramionach i plechach, stanowi dodatkową warstwę i chroni te partie ciała przed chłodem. Jeśli nie lubisz kapturów lub chcesz stworzyć lżejszą wersję kurtki, zwróć uwagę, czy w danym modelu możliwe jest odpięcie tego dodatku. Zwróć jednak uwagę, czy oprócz odpinanego kaptura, kurtka ma wysoki kołnierz. Taka stójka będzie chronić szyję przed działaniem zimowego wiatru.

W Volcano znajdziecie nie tylko kurtki z kapturem, ale i futerkiem. W zależności od modelu, możecie odpiąć od kurtki i jeden i drugi element. Tak jest np. w modelu J-FINKE.

  • przeszycia materiału

Pikowanie to nie tylko element dekoracyjny. By ocieplenie z włókien syntetycznych nie przesuwało się podczas ruchu, a także nie zbijało podczas np. prania, materiał kurtki powinien być przeszywany. Takie rozwiązanie wykorzystuje się na tkaninie zewnętrznej lub podszewce. Kupując kurtkę puchową, zwróć uwagę, czy zastosowano pikowanie.

  • ściągacze przy rękawach i na dole

Zależy Ci na dobrej ochronie przed mrozem czy wiatrem? W takim razie sprawdź, czy kurtka ma dodatkowe zabezpieczenia. Podwiewaniu materiału rękawów na pewno będą zapobiegać ściągacze, w mniejszym stopniu mankiety na zatrzaski. W przypadku płaszczy, parek czy dłuższych kurtek, warto sprawdzić, czy mają one sznurki lub element do ściągania kurtki w pasie. Takie rozwiązanie z pewnością pozwoli szczelniej otulić się kurtką i sprawdzi się w bardzo mroźne dni.

  • materiał zewnętrzny

Zewnętrzną warstwę kurtek z puchem syntetycznym stanowi zazwyczaj poliester. Taki materiał to świetna bariera przed wiatrem - nie przepuszcza go, a co za tym idzie pozwala stworzyć dobrą warstwę izolacyjną.

To nie jedyna zaleta kurtek z wierzchnią warstwą z poliestru. Materiał ten nie chłonie mocno wilgoci, dzięki czemu sprawdzi się w okresie wzmożonych opadów atmosferycznych. Dodatkowo, poliester się nie gniecie. Po wyjęciu z szafy na początku sezonu taka kurtka może wymagać delikatnego odświeżenia, ale para z żelazka powinna w zupełności rozwiązać problem.

Poza tym poliester łatwo utrzymać w czystości. Gładka powierzchnia tego materiału sprawia, że nie brudzi się on mocno - zabrudzenia po prostu "ześlizgują" się z niego. A jeśli już pojawi się jakaś plama, w większości przypadków można usunąć ją wilgotną szmatką.

Trwałość to kolejna zaleta tkaniny poliestrowej. Nie rozrywa się i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne np. przetarcia. Dlatego kurtki z poliestru będą służyły długi czas.

Zamiast poliestru, jako materiał zewnętrzny w kurtkach zimowych z puchem syntetycznym stosuje się także nylon. Ma on podobne właściwości, co ten pierwszy syntetyk. Nie chłonie mocno wody, a także bardzo szybko schnie, co jest atutem w okresie jesienno-zimowym. Jest również, tak jak poliester, bardzo wytrzymały.

  • dodatkowe kieszenie i elementy

Panowie z pewnością będą poszukiwać w kurtce zimowej funkcjonalnego zestawu kieszeni. Standardem jest umieszczanie ich nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz. Tutaj wygodnie możemy schować portfel, telefon i inne cenne przedmioty. Dobrze, jeśli kieszenie zapinane są na zamek lub zatrzask - wtedy unikniesz zgubienia np. kluczy.

 

SPRAWDŹ KURTKI VOLCANO DLA NIEJ

SPRAWDŹ KURTKI VOLCANO DLA NIEGO