Jeansy z recyklowanego poliestru - jak powstają i czym się wyróżniają?

Recykling to jeden ze skuteczniejszych sposobów na oszczędzanie zasobów środowiska. Czy wiesz, że poliester jest surowcem, który może być przetwarzany aż ośmiokrotnie?! Fakt wytworzenia materiału na ubrania z plastikowej butelki wydaje się być dość abstrakcyjny, ale nowoczesne formy produkcji pozwalają na tego typu działania. Jak z opakowania PET zrobić jeansy? Dlaczego to jest ekologiczne? Jakie są zalety jeansów z dodatkiem poliestru? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule! :)

 

Jak powstaje recyklowany poliester?

Wydaje Ci się, że proces przetwarzania plastikowych butelek na tkaninę to czarna magia? Wbrew pozorom nie jest on zbyt skomplikowany. Najpierw segreguje się opakowania z tworzywa i sprawdza się je pod kątem jakości, a także myje i suszy te, które nadają się do dalszego przetworzenia. Kolejny krok to rozrywanie butelek, rozdrabnianie ich i topienie. Tak powstaje surowiec PET (politereflan etylu), z którego pozyskuje się włókna poliestrowe,  z nich natomiast tworzona jest przędza.

 

Co to jest poliester REPREVE®?

Poliester REPREVE® to certyfikowane włókna, pochodzące z recyklingu. Znak towarowy został zarejestrowany przez firmę Unifi Inc. Wiodąca na świecie marka ma już na koncie ponad 20 bilionów przetworzonych butelek PET (stan na lipiec 2020 r.).

"Tak bardzo kochamy zrównoważony rozwój, że zbieramy własne plastikowe butelki i wprowadzamy je do naszego pionowo zintegrowanego procesu tworzenia poliestru z recyklingu REPREVE" - tak o swojej misji pisze firma Unifi Inc.

Zaawansowana technologia przetwarzania włókien poliestrowych REPREVE® sprawia, że produkt końcowy doskonale odprowadza wilgoć, zapewniając także idealny komfort termiczny.

 

Recyklowany poliester - dlaczego lepszy niż tradycyjny?

Gromadzenie surowców wtórnych i powtórne przetwarzanie pozwala nie tylko w pełni wykorzystać ich potencjał. To również sposób na zmniejszenie ilości odpadów na wysypiskach śmieci. Czy wiesz, że największe na świecie wysypisko śmieci, znajdujące się w Indonezji, ma aż 40 metrów wysokości?! Recykling jest naszej planecie naprawdę potrzebny!

Czy wiesz, że... Istotą recyklingu jest ograniczenie zużycia zasobów naturalnych oraz redukcja odpadów.

Właśnie do takich użytecznych produktów, które można z powodzeniem wykorzystać powtórnie, należą butelki z tworzywa PET. To z nich powstaje poliester z certyfikatem REPREVE®. Jest on o wiele bardziej przyjazny środowisku niż ten wytwarzany w sposób konwencjonalny. Chodzi o sposób produkcji - tradycyjny sposób wytwarzania tego surowca wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na energię czy wodę. Korzystanie z recyklowanego poliestru pozwala natomiast na redukcję zużycia energii o 45%, wody o 20%, a emisji gazów cieplarnianych o 30% w porównaniu z klasycznym procesem. Przykładowo, każdy funt, czyli ok. 0,5 kg recyklowanej tkaniny poliestrowej pozwala zaoszczędzić ok. 9,5 kg dwutlenku węgla.

 

Jaką funkcję pełni poliester w jeansach?

Poliester nie jest naturalnym materiałem - fakt. W jakim więc celu dodaje się go do materiału na jeansy? Chodzi o jego wzmocnienie. Poliester w jeansach sprawia, że materiał jest trwalszy i zabezpieczony przed rozdzieraniem czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Barwnik z tkaniny, w której znajdują się włókna poliestrowe nie wypłukuje się zbyt szybko, tak jak w przypadku bawełnianego materiału, nawet, gdy poddany jest działaniu promieni UV. Włókna poliestrowe sprawiają również, że materiał nie kurczy się, nie wyciąga i długo utrzymuje swój kształt. Dzięki temu można cieszyć się takimi spodniami przez długi czas! Dodatek włókien poliestrowych w tkaninie sprawia również, że jest ona miła w dotyku, co podnosi komfort noszenia spodni z takiego materiału. A jak wygląda kwestia odświeżania takich jeansów? Tkanina z dodatkiem włókien poliestrowych o wiele szybciej schnie w porównaniu z innymi. To bardzo ułatwia sprawę prania jeansów, które z reguły uszyte są z dość mięsistego i grubego materiału. A na koniec informacja dla alergików. Poliester, jako syntetyczny materiał, jest odporny na grzyby czy pleśnie, przez co nie podrażnia skóry.

 

Jeansy z recyklowanego poliestru - nowość w ofercie Patrol Jeans

Jako marka modowa zdajemy sobie sprawę, że zasoby naturalne są skończone i naszym obowiązkiem jest podejmowanie działań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Dlatego podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu do marki Patrol Jeans spodnie jeansowe z ekologicznej tkaniny. To kompozycja naturalnej bawełny i poliestru REPREVE®, pozyskanego z butelek PET.

Czy wiesz, że... Do wytworzenia 1 kg przędzy poliestrowej potrzebnych jest 54 butelek PET. Do tej pory, do produkcji jeansów wykorzystaliśmy 80 tys. plastikowych butelek!

W kolekcji jesień/zima 2020/2021 oraz wiosna/lato 2021 znalazły się klasyczne jeansy męskie i damskie z recyklowanego poliestru, które ze względu na klasyczną formę i wysoką jakość posłużą przez wiele sezonów. Jeans nigdy nie wychodzi z mody i jest na tyle uniwersalny, że możesz na jego bazie stworzyć niezliczoną ilość stylizacji. Spodnie z denimu będą doskonale wyglądać w połączeniu z koszulą czy casualową marynarką, ale i t-shirtem oraz sportową bluzą. Aby spodnie nie ograniczały ruchów, zastosowaliśmy specjalną tkaninę. Obok włókien bawełny i poliestru znalazł się w niej elastan. Dzięki temu jeansy lekko się rozciągają, co wpływa na komfort noszenia. Spodnie z takiego materiału dobrze przylegają do sylwetki, podkreślając jej atuty. SPRAWDŹ JEANSY PATROL JEANS DLA NIEJ SPRAWDŹ JEANSY PATROL JEANS DLA NIEGO