Dlaczego warto kupować ubrania z bawełny organicznej?

Kategoria:

Jest ekologiczna, przyjazna dla skóry, przewiewna, trwała - to tylko niektóre właściwości materiału typu organic cotton. Czym jest bawełna organiczna i dlaczego warto kupować ubrania z niej uszyte? Poznaj zalety bawełny ekologicznej.

Bawełna organiczna a konwencjonalna

Wszystko zaczyna się na... polu. To tutaj musimy szukać różnic między bawełną organiczną a konwencjonalną. Ponieważ bawełna jest podatna na działanie szkodników, w tradycyjnej uprawie stosuje się duże ilości środków chemicznych. Konsekwencją tego jest fakt, że we włóknach bawełny znajdują się pozostałości pestycydów. Konieczne jest więc ich oczyszczenie przed dalszymi etapami produkcji.

Bawełna organiczna natomiast uprawiana jest na plantacjach, na których wykorzystuje się naturalny cykl życia rośliny. Na wstępie przygotowuje się glebę - przez kilka lat nie można stosować na nich środków chemicznych. Dopiero, gdy ziemia przejdzie taką kwarantannę można rozpocząć uprawę. Przez cały okres wzrostu i rozwoju roślin nie stosuje się pestycydów, sztucznych nawozów i innych środków. Do ochrony plantacji wykorzystywane są tylko naturalne substancje, np. lucerna, czosnek, kwasek cytrynowy czy chili, a do nawożenia obornik czy serwatka. Sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami są także pożyteczne owady. Nawet zjawisko przymrozków jest tutaj wykorzystywane - wtedy liście roślin opadają samoczynnie i nie trzeba usuwać ich przy pomocy metody chemicznej. Gdy pojawią się chwasty, usuwa się je ręcznie. Również zbiór odbywa się inaczej niż w przypadku konwencjonalnej bawełny. Na taką plantację wstępu nie mają żadne maszyny, bawełnę organiczną zbiera się ręcznie. Dzięki temu można uniknąć zanieczyszczenia włókien olejem, pochodzącym z nasion i konieczności ich czyszczenia przy pomocy środków chemicznych. Eko bawełna barwiona jest niechemicznymi substancjami, na przykład mieszankami glin. Taki naturalny sposób barwienia przekłada się również na mniejsze zanieczyszczenie środowiska - nie trafia do niego woda skażona szkodliwymi barwnikami.

Bawełna ekologiczna - czym się wyróżnia?

Ponieważ podczas uprawy bio bawełny nie stosuje się chemicznych substancji, włókna nie są osłabione. Szacuje się, że bawełna organiczna ze względu na zredukowanie udziału chemii na każdym etapie produkcji jest o 30% mocniejsza i trwalsza niż ta konwencjonalna. Trwałość materiału wynika również z innego sposobu tkania. Materiał ma gęsty splot włókien, dzięki czemu jest odporny na przetarcia.

Brak sztucznych substancji stosowanych podczas uprawy i produkcji sprawia również, że ubrania z tego materiału są odpowiednie dla skóry dzieci czy osób skłonnych do alergii skórnych. Bawełna organiczna nie podrażnia skóry, dzięki czemu sprawniej i szybciej się ją leczy.

Ubrania z bawełny organicznej - dlaczego warto?

Ubrania z ekologicznych materiałów wpisują się w ideę mody slow fashion, czyli mody nie tylko na jeden raz, mody nieprzemijającej i uniwersalnej. Właśnie dlatego warto kupować ubrania z tego materiału. Wybierając koszulę czy T-shirt z bawełny organicznej, stawiasz na trwałość i możesz cieszyć się nią przez długi czas. Coraz więcej osób stwierdza, że warto postawić na jakość i uniwersalność i odrzucić modę w stylu fast fashion, tej tylko na jeden sezon.

Decydując się na ubrania uszyte z bawełny organicznej, wspierasz nie tylko ekologiczne uprawy, ale również modę etyczną (tzw. ethical fashion). Dlaczego? Produkcji bawełny organicznej towarzyszą godziwe warunki pracowników - dostają oni za swoją pracę słuszną zapłatę. Co ważne, na plantacjach bawełny ekologicznej nie wykorzystywane są dzieci! Warunki pracy na takich plantacjach są okresowo kontrolowane. Rezygnacja ze szkodliwych środków ma pozytywny wpływ nie tylko na jakość produktu końcowego, ale także na zdrowie osób pracujących na takich plantacjach, ponieważ nie mają oni kontaktu z toksycznymi substancjami.

Ubrania z bawełny organicznej - linia Select Volcano

W Volcano cenimy środowisko i chcemy zachować jak najwięcej naturalnych zasobów dla przyszłych pokoleń. Właśnie dlatego powstała linia ekologicznej odzieży - Select. Znalazło się tutaj wiele ubrań z bawełny organicznej, ale i innych materiałów ekologicznych, takich jak lyocell czy też wiskoza. Ubrania z nich uszyte wpisują się w ideę mody zrównoważonej, której celem jest rozsądne podejście do produkcji ubrań.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat linii Select i surowców, które wykorzystujemy do szycia tych ubrań, przeczytaj tekst: Linia ubrań Select ‑ naturalne materiały na ubrania.

Kolekcje Volcano na lato szyjemy z materiałów, które zachowują się jak druga skóra. Od koszulek czy koszul oczekujemy, że będą nie tylko wygodne i zapewniające swobodę ruchu, ale i oddychające. A przewiewność jest właśnie główną właściwością bawełny. Naturalne włókna oddychają, dzięki temu T-shirty czy koszule z bawełny organicznej zapewniają optymalny komfort termiczny. Latem, gdy na zewnątrz panuje upał, bawełna organiczna chroni przed przegrzaniem, gdy jest zimno natomiast chroni przed wychłodzeniem.

Organic cotton w koszulach i koszulkach Volcano - przykłady

K-HAGURO - koszula męska w kratę to klasyka w nowoczesnym wydaniu. Znany i wszystkim lubiany wzór występuje tutaj na nowoczesnym materiale. Koszula z bawełny organicznej jest miła w dotyku i przyjemna dla skóry, co zapewnia wyjątkową wygodę.

Koszulka damska w paski T-NAUTIC wykonana jest w 100% z bawełny ekologicznej. Jej uniwersalny wzór świetnie sprawdzi się nie tylko na ten sezon. Paski są ponadczasowe, pasują do wszystkiego! Ciekawym akcentem jest kwiatowy wzór na kieszeni oraz lamówka wzdłuż półokrągłego dekoltu. Luźny krój zapewnia swobodę ruchów, dzięki czemu koszulka sprawdzi się na rowerze czy podczas innych aktywności.

Poznaj inne ubrania Volcano z materiału organic cotton!

Kliknij i sprawdź nowości z linii Select dla NIEJ

Kliknij i sprawdź nowości z linii Select dla NIEGO